Aktualności i wydarzenia

 

 

31 maja 2019

Porozumienie w sprawie sprzedaży centrum handlowego na ryskim Starym Mieście

Newsec we współpracy z BNP Paribas Real Estate doradzało przy sprzedaży zabytkowej galerii handlowej Galerija Centrs w historycznym centrum stolicy Łotwy, Rydze

Newsec we współpracy z BNP Paribas Real Estate doradzało przy sprzedaży zabytkowej galerii handlowej Galerija Centrs w historycznym centrum stolicy Łotwy, Rydze. Centrum handlowe, którego właścicielem jest norweski deweloper Linstow, zostało nabyte za 75 mln euro przez Baltic Horizon Fund. Była to największa tegoroczna transakcja nabycia centrum handlowego w krajach bałtyckich. Dzięki niej Baltic Horizon Fund stanie się najbardziej zdywersyfikowanym funduszem inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych w krajach bałtyckich, zarządzającym obiektami wartymi blisko 350 mln euro. 

Jesteśmy w Newsec zadowoleni z możliwości doradzania firmie Linstow, jednemu z największych norweskich podmiotów zarządzających nieruchomościami w krajach bałtyckich, przy udanej transakcji zbycia tak dużego centrum handlowego, położonego przy ulicy handlowej w samym centrum Rygi. Transakcja z lokalnym funduszem Baltic Horizon Fund potwierdza nasze głębokie przekonanie, że na rynku istnieje duże zapotrzebowanie na nieruchomości z segmentu prime, oraz że płynność rynku w krajach bałtyckich będzie ulegać dalszej poprawie. Cieszymy się mogąc sfinalizować pierwszy wspólny projekt z naszym strategicznym partnerem BNP Paribas Real Estate w krajach bałtyckich. Współgra to z naszymi planami rozwoju jako firma pan-bałtycka”, powiedział Andrius Švolka, dyrektor działu ds. transakcji w Newsec w krajach bałtyckich. 

Wspólne podejście firm Newsec i BNP Paribas Real Estate stanowi wielką wartość i przekłada się na pozytywne wyniki dla naszych klientów”, dodał Mateusz Skubiszewski, Zastępca Dyrektora w Dziale Rynków Kapitałowych CEE, BNP Paribas Real Estate Poland 

Zdaniem A. Švolka, centra handlowe usytuowane przy głównych ulicach handlowych w centrach miast są postrzegane jako najbezpieczniejsze inwestycje. W perspektywie historycznej gwarantują one najbardziej stabilne stopy zwrotu na rynku nieruchomości. Właśnie dlatego centrum Galerija Centrs jest zwane perłą branży handlowej w basenie Morza Bałtyckiego. To określenie zawdzięczamy nie tylko prestiżowemu położeniu na Starym Mieście, czy też imponującej odwiedzalności generowanej przez obiekt – ponad 7 mln gości rocznie – ale także długotrwałej obecności znanych marek. Obiekt o powierzchni 20 000 mkw. mieści obecnie ponad 110 najemców. 

Bycie właścicielem i zarządcą Galerija Centrs to dla Linstow wspaniała przygoda. Szczycimy się realizacją i zarządzaniem kompleksowymi projektami rewitalizacji na terenach miejskich, których Galerija Centrs jest świetnym przykładem. Transakcja ta otwiera nowe możliwości przed firmą Linstow, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż postrzegamy siebie jako długoterminowego inwestora w regionie”, mówi Frode Gronvold, prezes Linstow Center Management. „Chcielibyśmy również wyrazić naszą satysfakcję z owocnej współpracy ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w tę transakcję

Tarmo Karotam, fund manager, Baltic Horizon Fund skomentował „Jesteśmy bardzo zadowoleni, mogąc dodać tak charakterystyczny obiekt do naszego portfolio. Tym samym fundusz będzie posiadać po jednym centralnie usytuowanym obiekcie handlowym w sercu każdej ze stolic państw bałtyckich: Galerija Centrs w Rydze, Postimaja w Tallinnie oraz Europa Shopping Center w Wilnie. Dzięki naszej pozycji chcemy stać się wiodącym długoterminowym partnerem dla najemców chcących rozwijać swoje obecne i nowe marki na tym rynku”. 

Galerija Centrs to zabytkowy obiekt znajdujący się na obszarze Starego Miasta w Rydze. Jego handlowa historia sięga 1938 r., a niedawno budynek obchodził 80-lecie istnienia. W 2006 r. centrum handlowe przeszło gruntowną modernizację, która obejmowała także rozbudowę do sąsiedniej ulicy Ridzene oraz odświeżenie wyglądu. Po renowacji Galerija Centrs stała się jednym z pierwszych centrów handlowych w krajach bałtyckich ze szklaną fasadą. Zmiany te podkreśliły pozycję centrum jako ekskluzywnej lokalizacji handlowej w Rydze.

Pobierz PDF

Międzynarodowa Sieć
Posiadamy dogłębną wiedzę na temat lokalnych rynków,
przewidujemy Twoje potrzeby, dostarczamy indywidualnie dobrane rozwiązaniaOur international network
na każdym etapie cyklu inwestycyjnego Twojej nieruchomości… 
Stojące przed Tobą wyzwania czynimy priorytetami BNP Paribas Real Estate.
 
Międzynarodowa sieć
Szukaj
X