Strona BNP Paribas Real Estate wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies,
zgodnie z polityką prywatności i ustawieniami przeglądarki. 

Aktualności

 

 

25 maja 2017

Rynek rumuński - komentarz

Przez wielu ekspertów rynek rumuński określany jest dziś mianem czarnego konia. Wzrost gospodarczy napędzany jest przez wewnętrzną konsumpcję i wzrost wynagrodzeń, ale nie bez znaczenia pozostają również relatywnie niskie podatki. 

Dodatkowo, Rumunia dba o potencjalnych inwestorów. Stwarza atrakcyjne warunki dla prowadzenia działalności. Rumuńskie prosperity powoduje, że kraj jest coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla zagranicznych firm. Korzysta na tym także branża nieruchomości komercyjnych. Ogromny potencjał lokalnego rynku dostrzega firma doradcza BNP Paribas Real Estate, wchodząca w skład globalnych struktur Grupy BNP Paribas. Kluczowymi obszarami działalności w Rumunii jest wynajem biur, zarządzanie nieruchomościami oraz wsparcie w transakcjach kupna i sprzedaży nieruchomości.

Główną osią zainteresowania BNP Paribas Real Estate jest rynek Bukaresztu, w którym poziom wynajmu w ostatnich dwóch latach osiągnął poziom 300 tys. mkw., co porównywalne jest z poziomem wynajmu w Lyonie, drugim co do wielkości rynkiem biurowym we Francji. W stolicy Rumunii, BNP Paribas Real Estate jest odpowiedzialna za zarządzanie America House, który znajduje się w elitarnym gronie największych i najbardziej prestiżowych multifunkcjonalnych obiektów biznesowych Bukaresztu. Eksperci firmy podkreślają, że popyt generują przede wszystkim firmy działające w sektorze IT&C (Information Technology and Communications). W pierwszej połowie 2017 roku BNP Paribas Real Estate domknie łączną pulę transakcji wynajmu biur na poziomie 25 tys. mkw. Analitycy firmy przewidują, że ten dynamiczny trend utrzyma się jeszcze co najmniej w latach 2017-2018. Co naturalne, zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w Bukareszcie zachęca deweloperów. Odpowiedzią na wysoki popyt na nowoczesną powierzchnię biurową są nowe projekty realizowane w Środkowo-Zachodniej i Zachodniej części rumuńskiej stolicy.

Warto jednak podkreślić, że Bukareszt nie jest jedynym magnesem przyciągającym inwestorów do Rumunii. Optymalnymi warunkami do rozwoju biznesu kuszą miasta takie jak Cluj, Jassy czy Timisoara. Eksperci BNP Paribas Real Estate podkreślają jeszcze fakt stabilizacji poziomu stawek czynszów, który oscyluje wokół 15-18 EUR/mkw./mies., i wejście w fazę rynkowej dojrzałości. Ekonomiści i analitycy zgodnie pointują, że jeśli ktoś chce być dziś mocny w Europie, obecność w Rumunii jest koniecznym „must-have”. 

Louis-Maxime Juhel
Dyrektor, Dział Powierzchni Biurowych
BNP Paribas Real Estate Romania
 

Pobierz PDF

Międzynarodowa Sieć
Posiadamy dogłębną wiedzę na temat lokalnych rynków,
przewidujemy Twoje potrzeby, dostarczamy indywidualnie dobrane rozwiązaniaOur international network
na każdym etapie cyklu inwestycyjnego Twojej nieruchomości… 
Stojące przed Tobą wyzwania czynimy priorytetami BNP Paribas Real Estate.
 
Międzynarodowa sieć
Szukaj
X