21 maja 2021

W magazynach po staremu, czyli nadal świetnie

Rekordowy wolumen powierzchni magazynowej na placach budowy, rekordowy popyt brutto i zapowiedź pierwszej znaczącej inwestycji typu nearshoring – tak prezentował się krajowy rynek powierzchni logistycznych i magazynowych w pierwszym kwartale.

Rekordowy wolumen powierzchni magazynowej na placach budowy, rekordowy popyt brutto, ponad 70 proc. powierzchni nowopowstających obiektów z zabezpieczonymi umowami najmu i zapowiedź pierwszej znaczącej inwestycji typu nearshoring – tak prezentował się krajowy rynek powierzchni logistycznych i magazynowych w pierwszym kwartale. Eksperci z BNP Paribas Real Estate w swoim raporcie zwracają też uwagę na umacniającą się pozycję zachodniej Polski jako ważnej lokalizacji logistycznej i produkcyjnej dla rynków Europy Zachodniej.

 

Podaż dalej rośnie

Na koniec pierwszego kwartału krajowy rynek mógł pochwalić się magazynami i obiektami logistycznymi o łącznej powierzchni przekraczającej 21,5 mln m kw. Trwające od miesięcy prosperity w tym sektorze rynku nieruchomości komercyjnych sprawia, że deweloperzy nie zwalniają tempa. Na koniec marca pracowali przy budowie rekordowo wysokiego wolumenu 2,5 mln m kw. nowoczesnych powierzchni. Trzy największe nowopowstające obiekty w analizowanym okresie już wkrótce wzbogacą portfolio Panattoni. Największy z nich, o powierzchni ponad 203 tys. m kw., to centrum BTS rosnące w Świebodzinie. Drugim w kolejności jest obiekt – o powierzchni prawie 180 tys. m kw. – w łódzkim Central European Logistics Hub. Zgodnie z zapowiedzią Panattoni, hub ma być nie tylko największym kompleksem logistycznym w Europie, ale także istotnym klastrem gospodarczym dla firm prosperujących w regionie.

 

– Magazyny i logistyka nie łapią pandemicznej zadyszki, a wręcz przeciwnie. Od kilku kwartałów konsekwentnie zdają egzamin ze sprawności i umacniają swoją pozycję. Wykorzystują przy tym lokalny popyt, wysokiej klasy obiekty i dobrą infrastrukturę komunikacyjną, a także wznoszącą falę dla e-handlu i strategiczną lokalizację, niezwykle istotną dla projektów dedykowanych obsłudze rynków Europy Zachodniej. Coraz większą rolę zaczynają odgrywać też rozwiązania związane z automatyzacją i robotyzacją procesów. I to nie tylko te wdrażane w przestrzeniach magazynowych projektowanych od podstaw projektowane, ale także te instalowane w już istniejących obiektach – mówi Igor Roguski, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate.

 

Popyt w górę, pustostany w dół

Autorzy kwartalnej analizy z Business Intelligence Hub and Consultancy podkreślają, że zawirowania gospodarcze spowodowane pandemią wpłynęły wręcz pozytywnie na sektor magazynowy i logistyczny, który od stycznia do marca odnotował rekordowy popyt brutto (bez umów krótkoterminowych) na poziomie 1,6 mln m kw. Oznacza to wzrost r/r o 51 proc. i jest to drugi w kolejności wynik wypracowany przez magazyny i powierzchnie logistyczne w historii. W kategorii najbardziej aktywnych najemców, pierwsze miejsce na podium zajęli w pierwszym kwartale operatorzy logistyczni. Za nimi uplasowały się firmy z sektorów lekkiej produkcji i handlu. Cała trójka odpowiadała za ponad połowę popytu brutto.

W raporcie AAG Industrial "Rynek Powierzchni Magazynowych i Logistycznych w I kw. 2021" można przeczytać, że największy procent kontraktów podpisanych do końca marca przypadł na nowe umowy najmu (66 proc.). Zdecydowanie mniejszy udział miały renegocjacje (29 proc.) i ekspansje (5 proc.). Istotny z perspektywy rozwoju sektora jest fakt, że aż 72 proc. powierzchni w budowanych magazynach i centrach logistycznych znalazła już swoich najemców.

Pierwszy kwartał stał pod znakiem redukcji pustostanów. Ich wskaźnik obniżył się o 0,3 p.p.i zatrzymał na poziomie 6,6 proc. To najlepszy wynik od kwietnia 2019 roku. Antoni Szwech, Junior Researcher & Data Analyst zwraca uwagę, że wysoka nowa podaż – na poziomie 766 tys. m kw., o 79 proc. więcej niż przed rokiem – nie przełożyła się na skokowy wzrost udziału wolnych powierzchni w ogólnej strukturze.

 

Nearshoring i usprawnianie łańcuchów dostaw

Globalny kryzys zdrowotny pokazał, jak ważne jest zachowanie ciągłości w łańcuchach dostaw. Po doświadczeniach z COVID globalne firmy analizują polski rynek nieruchomości magazynowych i logistycznych, myśląc o przeniesieniu części produkcji nad Wisłę. Szczególne zainteresowanie Polską wykazują firmy elektroniczne i motoryzacyjne.

– Nearshoring staje się faktem. W najbliższych kwartałach możemy spodziewać się inwestycji w różnego rodzaju aktywa, nie tylko w powierzchnie magazynowe, ale także bardziej zaawansowane, pozwalające na produkcję czy montaż. Inwestorzy doceniają stabilność naszego rynku, sprawność deweloperów i przede wszystkim lokalizację, z której w ciągu 24 godzin można dostarczyć towary do wszystkich, kluczowych lokalizacji w Europie – podkreśla Robert Pawłowski, Associate Director z działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych, BNP Paribas Real Estate.

Jedną z inwestycji tego typu będzie zakład produkujący podzespoły do samochodów elektrycznych. Fabrykę, ulokowaną w podpoznańskim Centrum Logistycznym Franowo-Żegrze, uruchomi chiński inwestor, Ningbo Tuopu Group. Będzie to pierwsza fabryka firmy w Europie, a pracę w niej ma znaleźć 450 osób.

Pobierz PDF

Znajdź Kluczowe kontakty

Szukanie zaawansowane


Międzynarodowa Sieć
Posiadamy dogłębną wiedzę na temat lokalnych rynków,
przewidujemy Twoje potrzeby, dostarczamy indywidualnie dobrane rozwiązaniaOur international network
na każdym etapie cyklu inwestycyjnego Twojej nieruchomości… 
Stojące przed Tobą wyzwania czynimy priorytetami BNP Paribas Real Estate.
 
Międzynarodowa sieć
Szukaj
X